Powrót do szkoły, czyli parę wskazówek jak przygotować dziecko do łatwiejszego wejścia w rok szkolny.
Zbliża się koniec wakacji, a wraz z nim kolejny rok szkolny. Są dzieci, które czekają na ten moment z utęsknieniem, bo cieszy je perspektywa spotkania z kolegami i podzielenia się wakacyjnymi przygodami, dla innych jest to przykra perspektywa, która budzi wiele skomplikowanych emocji. Wszelkie odczucia są w tym okresie naturalne: powrót do codziennych obowiązków może być dla dzieci trudny, podobnie nowe doświadczenia czy zmiany mogą powodować wiele niepewności. Jako rodzic możesz pomóc dziecku przygotować się do tego doświadczenia, tak by przeszło przez nie możliwie bezproblemowo. Oto kilka wskazówek, które mogą pomóc Tobie i Twojemu dziecku łagodnie wejść w okres szkolnej rutyny:
Stopniowe przywracanie rutyny Wakacje często wiążą się z bardziej swobodnym harmonogramem dnia. Na kilka dni przed rozpoczęciem roku szkolnego, warto zacząć stopniowo przywracać regularne godziny snu i budzenia się. Dzięki temu dziecko łatwiej przestawi się na szkolny rytm.
Codzienna organizacja Wspólnie z dzieckiem ustal jak będzie wyglądała poranna rutyna w dni szkolne. Dzięki temu będzie wiedziało, czego się spodziewać, a to buduje poczucie bezpieczeństwa. Jasna struktura, powtarzalna kolejność porannych przygotowań czy np. wspólne śniadania mogą pomóc w łagodnym przejściu do nowego trybu funkcjonowania.
Wizyta w szkole Jeśli dziecko rozpoczyna edukację w szkole dobrym pomysłem może być odwiedzenie razem szkoły przed rozpoczęciem roku szkolnego. Pozwól dziecku zobaczyć swoją przyszłą salę lekcyjną, plac zabaw, a może nawet poznać nauczyciela. Dzięki temu dziecko poczuje się bardziej pewnie i zaznajomione z nowym miejscem.
Rozpoczęcie roku szkolnego Dla dzieci rozpoczynających właśnie naukę lub muszących odnaleźć się w nowym miejscu, nieocenione będzie towarzyszenie rodzica w obchodach rozpoczęcia roku szkolnego. Zaplanuj ten dzień tak, by móc wspólnie z dzieckiem poznać nową przestrzeń: przejdźcie razem szkolnymi korytarzami, znajdźcie drogę do stołówki i szatni WF, sprawdźcie co ciekawego czeka je w bibliotece czy na boisku. Pozwól dziecku eksplorować nową przestrzeń we własnym tempie. To pozwoli mu szybciej zbudować w niej poczucie bezpieczeństwa.
Rozmowy o szkole Zachęcajcie dziecko do rozmów o tym, co czeka je w nowym roku szkolnym. Omówcie razem, na co dziecko czeka, jakie ma obawy, co chce osiągnąć. Sprawdź jakie emocje towarzyszyły mu podczas pierwszej wizyty w szkole, postaraj się obszernie odpowiedzieć na ewentualne pytania czy wątpliwości. Taka otwarta komunikacja pozwoli dziecku lepiej przygotować się psychicznie na powrót do szkoły.
Pozytywne nastawienie Postarajcie się podkreślać pozytywne aspekty szkoły – spotkania z przyjaciółmi, nowe wyzwania, ciekawe zajęcia. Pamiętajcie, że Twoje nastawienie ma ogromny wpływ na nastawienie dziecka.
Wspólne zakupy szkolne Wybór przyborów szkolnych, plecaka czy ubrań na nowy rok szkolny może być dla dziecka przyjemnym i ekscytującym doświadczeniem. To także dobry moment, by porozmawiać o jego potrzebach i oczekiwaniach w nowym roku szkolnym.
Przygotowanie miejsca do nauki Upewnij się, że miejsce do nauki w domu jest odpowiednio przygotowane. Porządek, dobra organizacja i wygodne stanowisko pracy sprzyjają koncentracji i efektywnej nauce.
Zarządzanie stresem Powrót do szkoły może wywoływać u dziecka stres. Naucz je prostych technik relaksacyjnych, takich jak głębokie oddychanie, ćwiczenia rozluźniające czy wizualizacje i zachęcaj do regularnej praktyki, nie tylko w obliczu trudnych emocji.
Zabawa i relaks Szkoła to nowy obowiązek, ale nie zapominaj zabawie i relaksie. Po dniu pełnym wrażeń, aby móc się zrelaksować, dziecko potrzebuje odpoczynku. W jego codziennej rutynie uwzględnij więc czas na swobodną zabawę i „nicnierobienie”. To pomoże mu zachować równowagę emocjonalną.
Planowanie i organizacja Pomóż dziecku zaplanować nadchodzący rok szkolny. Omów z nim kiedy wypadają dni wolne, święta i ferie, tak by wiedziało, że czeka je w nim także wiele chwil wytchnienia. Możecie także wspólnie ustalić cele, zorganizować kalendarz szkolny, a także omówić, jak radzić sobie z codziennymi obowiązkami.
Wsparcie emocjonalne Pamiętaj, by przypominać dziecku, że zawsze może na Ciebie liczyć. Czasem wystarczy zwykła rozmowa czy wspólne spędzenie czasu, by dziecko poczuło się pewniej i bezpieczniej.
Pamiętaj, że każde dziecko jest inne, więc na swój sposób będzie reagowało na wejście w szkolny świat. Kluczowe do ułatwienia mu adaptacji w nim jest bieżące wspieranie go w tym procesie, zarówno na poziomie operacyjnym jak i emocjonalnym.