Podczas diagnozy dzieci i młodzież szczególnie mocno skupiamy się na praktycznych aspektach funkcjonowania pacjenta w różnych sferach życia: edukacyjnej, społecznej, emocjonalnej i behawioralnej. Dążymy do tego, by jak najlepiej zrozumieć indywidualne trudności dziecka i obok samej diagnozy zaoferować naszym pacjentom oraz ich opiekunom odpowiednie wsparcie w radzeniu sobie z trudnościami, których doświadczają.
Co oznacza pojęcie Funkcjonalna Diagnoza Psychologiczna?
- Nasza diagnoza jest funkcjonalna, co oznacza, że skupiamy się na praktycznych aspektach funkcjonowania dziecka w różnych sferach życia: edukacyjnej, społecznej, emocjonalnej i behawioralnej.
- Każde dziecko jest inne, tak jak każda zgłaszana trudność będzie miała inną przyczynę. Dzięki takiemu podejściu możemy lepiej zrozumieć indywidualne potrzeby i trudności dziecka oraz opracować konkretne strategie wsparcia
- Rodzice najczęściej zgłaszają się na diagnozę gdy widzą trudności dziecka w obszarze emocjonalnym, społecznym lub poznawczym. Potrzeby rodzin i samych dzieci są jednak bardzo zróżnicowane, dlatego podczas diagnozowania problemów dziecka nasi specjaliści biorą pod uwagę szerokie spektrum funkcjonowania pacjenta na wielu różnych obszarach
Najczęściej diagnozowane zaburzenia to:
- ADHD tzn. zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi
- ASD tzn. spektrum autyzmu
- zaburzenia nastroju
- zaburzenia lękowe
- trudności szkolne
- OOD tzn. zaburzenia opozycyjno-buntownicze
Co otrzymują rodzice i dziecko po zakończonej diagnozie?
- Zalecenia dla szkoły: rekomendacje dotyczące wsparcia w placówce, które można przekazać nauczycielom, aby lepiej dostosować proces nauczania do potrzeb dziecka.
- Podsumowanie diagnozy: rodzice i dziecko otrzymają informację zwrotną zawierającą wyniki diagnozy oraz analizę mocnych stron i obszarów wymagających wsparcia.
- Wskazówki do pracy: praktyczne zalecenia i strategie do pracy z dzieckiem w domu, aby wspierać jego rozwój i radzenie sobie z trudnościami. Ale też wskazówki kierowane do samego dziecka, co pozwoli mu zrozumieć swoje problemy i aktywnie uczyć się je rozwiązywać.
Usługi, które oferujemy w ramach diagnozy funkcjonalnej:
- Diagnoza psychologiczna: precyzyjna i funkcjonalna ocena, która pomaga zrozumieć indywidualne potrzeby dziecka.
- Wsparcie indywidualne: pomoc dzieciom i młodzieży w radzeniu sobie z emocjami, budowaniu zdrowych relacji, poznaniu siebie.
- Porady wychowawcze: wsparcie rodziców i bliskich osób w rozwiązywaniu problemów wychowawczych, codziennym wspólnym życiu i w skutecznej komunikacji z dziećmi.